Možná chodíte na hřbitov jen jednou za rok na Svátek zesnulých, ale převážná část nás tam chodí několikrát do roka. Nicméně málokterý hrob je dnes ozdobený živými květinami, většinou jde o mramorovou desku https://www.sbazar.cz/514-varne-desky na klasickém hrobě, nebo na menším urnovém místě. A na tyto mramorové desky dáváme dekorace, které vyjadřují naše pocity, smutek, loučení, vzpomínky pod. Mramorová deska na hrobě má na sobě většinou lucerničku, do které můžeme dávat svíčky, ale svíčky stavíme také volně po desce.
Co však žádnému hrobu nesmí chybět jsou květiny. Při událostech, kdy by váš zemřelý slavil narozeniny možná nosíte čerstvě řezané květiny, ale většina výzdoby jsou umělé květiny, věnce z přírodních materiálů nebo umělé květiny v květináči na hrob.
Umělé květiny nekupujeme při každé návštěvě hřbitova, proto se vyplatí koupit skutečně realisticky vypadající květiny, kterým neublíží, že jsou na volném prostoru, čili na ně prší a sněží. Něco jiného je to s věnci, kde nezabráníme, aby se během první zimy rozpadly a tak je dáváme na hrob většinou na dušičky, ale kolem Vánoc už je vyhazujeme. Hřbitovní atmosféra rozhodně není ponurá, ale je to místo, kde s úctou vzpomínáme na své příbuzné či kamarády, kteří již nejsou mezi námi. Navštívit hřbitov v podzimním počasí, kdy na každém hrobě svítí spousta svíček a ledkových světýlek je velice intimní záležitostí. Vždyť všichni, které na hřbitově potkáte tam mají někoho pochovaného. Někoho, koho znali, a ke komu měli pouto.
Zajít si kdykoliv na hřbitov, posadit se vedle hrobu a vzpomínat, rozjímat nad pomíjivosti života, uvědomit si naši smrtelnost a smířit se s ní, je věcí, kterou bychom občas měli všichni udělat. Nemusíte chodit na hřbitov, když vám to přikazuje svátek v kalendáři, ale choďte tam, když je vám smutno a potřebujete si srovnat myšlenky o životě apod. Duchové neexistují, ale to neznamená, že vás tam může napadnout nějaký vynikající nápad.